Co słychać u dziewczynek?

Wpis

czwartek, 16 stycznia 2014

czym ucieszyć małoletniego fana mitologii?

Obsesja (bo inaczej nie umiem tego nazwać) związana z greckimi bogami trwa u nas nadal.

Dziewczyny robią sobie nawzajem i innym członkom rodziny testy z wiedzy mitologicznej.Myślę, że jakąś Wielką Grę by rozwaliły. Znajomość takich bogów jak Nyks, Momos, Eris, jak również szybkie wymienienie nazw planet przy mocy nazw greckich (znaczy się: Hermes, Afrodyta, Ziemia, Ares, Zeus, Kronos, Uranos) to poziom zdecydowanie basic w tej chwili. 

 

Co może ucieszyć takiego fana mitologii?

 

Pomysł pierwszy: zamówienie do Mikołaja brzmiało "toga rzymska", ale wyszło z tego przebranie rzymskie-ogólnie starożytne-trochę bardziej jednak sukienka. Trzeba mieć zgrabne ręce, albo zamówić (tak jak ja u nieocenione Justyny Ołtarzewskiej, która w ogóle fajnie szyje, tak to jest reklama i lokowanie produktu!). Do to laurowy wieniec  - na allegro chodzą  po 15 zł.

 Marianna w todze

Pomysł drugi - łatwy do realizacji, nowa mitologia dla dzieci po polsku, dostępna wszędzie. "Moja pierwsza mitologia" Katarzyny Marciniak. Moim zdaniem nie dorównuje mojemu ukochanemu i chłodno-obiektywnemu, a zarazem zrozumiałemu Inkiowowi, ale jest niezła i może trafić na pewno już do pięciolatków. Większość mitów jest opowiedziana z perspektywy zwierząt, autorka używa prostego języka. Momentami jest słodko, ale nie spodkałam irytującego. Dodatkowo są fragmenty o wywodzących się ze starożytności powiedzeniach i przykłady, jak można je dzisiaj stosować. Ładne ilustracje - warto!

 

Pomysł trzeci - dla odmiany niełatwy, ale od czego są zagraniczne serwisy z wysyłką do Polski? Otóż w innych krajach rynek wydawniczy przygotował się na takie zjawiska, jak dziecięca choroba mitologiczna i zareagował takimi pozycjami (obie z wydawnictwa Usborne).

Pierwsza jest bardzo prosta - "Sticker Dressing Greek Myths" -  zwykła książeczka, przypominająca wyklejanki -laleczki do ubierania, tyle że tu ubiera się greckich bogów i bohaterów. Do tego bardzo podstawowe informacje o kolejnych postaciach.

 

Druga to "Greek Myths Sticker Book" - dla nieco starszych, prześliczna, z długimi i skomplikowanymi mitami, które ilustruje się samemu naklejkami przedstawiającymi reprodukcje dzieł sztuki z bardzo różnych epok.

 

 

Pomysł czwarty - jeszcze niezrealizowany. Odkryłam, że wydawnictwo DeAgostini wydaje całą serię gazetek o mitach (różnych, nie tylko greckich) pod nazwą "Mythos". Grupa odbiorców chyba w zamyśle miała być starsza niż przedszkolaki, ale do gazetek dołączone są figurki bogów. Tandetne i kolorowe! Cudne! Aż dziw, że tak trudno kupić tę serię. Na razie składuję te figurki w szafie i wyczekuję dobrego momentu na ich wręczenie.

 

Pomysł piąty to gra Lego Minotaur. To już takie odległe echo zainteresowań mitologią, bo gra poza postacią Minotaura i labiryntem nic z grecką rzeczywistością nie ma wspólnego. Niemniej jednak jest całkiem dynamiczna i wciągająca. Taki szybki chińczyk z utrudnieniami i wrogiem. Pionki poruszają się od bazy do środka labiryntu, jednak na kostce oprócz czterech zwykłych ścianek z daną liczbą kropek, są też dwie ścianki specjalne - jedna pozwala na zmianę układu labiryntu, a druga na poruszanie się Minotaurem i użycie go przeciwko innym graczom.  Grę buduje się samemu (nie jest to trudne) i jak to klocki Lego jest niezniszczalna.

 

A na zakończenie dodam, że wczoraj usłyszałam słowa, na które długo czekałam z ust obu córek: "To jest ciekawsze niż mity!". A o co chodziło? O tym już wkrótce. Naprawdę wkrótce!

 

PS Mikołajowi dziękuję za prezenty!

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
pepperann
Czas publikacji:
czwartek, 16 stycznia 2014 21:55

Polecane wpisy

 • Zaproszenie

  Wszystkich sympatyków bloga zapraszam serdecznie na Warszawskie Targi Książki. Na stoisku wydawnictwa Bis (87C) do kupienia pierwsza ( i nieostatnia książka Pep

 • pożegnanie

  Piszę dopiero teraz, po trzech miesiącach, bo chciałam dać sobie trochę czasu na przemyślenie, czy na pewno, czy może jeszcze zmienię zdanie. Ale nie zmienię.

 • upływ czasu

  Helena na razie mówi: "A pójdziemy wczoraj na ten plac zabaw?". Umie wyrecytować dni tygodnia, a nawet wszystkie dwanaście miesięcy, ale nie przeszkadza jej to

 • Zabawki dziecka

  Zabawki, zabawki. No kto się oprze aby dziecku kupować zabawki ? Lalki, grzechotki, autka, domki itp ... Dziadkowie, wujkowie, ciotki, znajomi, ktokolwiek nie p

 • Historia pewnej podróży - stacja: "Zabawki"

  Pewnie większość dzieci tak ma, więc mój Miko nie jest w tym wyjątkiem. Uwielbia bawić się rzeczami, które w ogóle do zabawy nie są. Ostatnimi czasy hitami są:

Komentarze

Dodaj komentarz

 • Gość lee_a napisał(a) z 217.153.176.* komentarz datowany na 2014/01/17 15:16:16:

  Co jest ciekawsze niż mity? Muszę wiedzieć, bo spać nie będę :)

 • Gość Jujo napisał(a) z *.free.aero2.net.pl komentarz datowany na 2014/01/17 21:20:32:

  Dołączam się dd pytania przedmówcy i podziwiam za wiedzę. Sądzę że 99% dorosłych wie mniej o mitach niż te dzieciaki.

 • ole.mole napisał(a) komentarz datowany na 2014/01/19 18:15:21:

  Jestem bardzo ciekawa, co je tak zaciekawiło.

 • rolkowa napisał(a) komentarz datowany na 2014/01/22 12:30:29:

  Fajne pomysły na prezenty. Nawet nie wiedziałam, że takie rzeczy istnieją. Po samym tytule myślałam, że będą tutaj wyłącznie książki.

 • tomasze850 napisał(a) komentarz datowany na 2014/02/06 14:31:59:

  I ja jestem ciekawy co dziewczynki tak zafascynowało.

 • katkwi87 napisał(a) komentarz datowany na 2014/04/11 13:36:32:

  Bardzo ciekawe.

 • stani-1991 napisał(a) komentarz datowany na 2014/04/23 10:13:51:

  Świetny pomysł. Bardzo fajny blog.

 • lucjan.wielki napisał(a) komentarz datowany na 2014/04/29 11:59:05:

  taki prezent to strzał w dziesiątkę.

 • andrzej.polin napisał(a) komentarz datowany na 2015/03/11 09:28:04:

  Dzieci zawsze przechodzą jakiś zauroczenie daną dziedziną u nas przerabialiśmy już nie jedną fascynacje i żadna dłużej niż 1 rok nie trwała troszkę cierpliwości

Dodaj komentarz